Florence + The Machine - Pure Feeling (Lyrics)
4,443,631
Published 2015-11-19
Taken from their third album "How Big, How Blue, How Beautiful".
Link to their VEVO channel: youtube.com/user/FlorenceMachineVEVO
All Comments (21)
-
HOW DID I DISCOVER THIS SONG JUST NOW??????
-
I feel like it's a little criminal that this song doesn't show up on Spotify, but licensing deals be like that sometimes.
-
By far my favorite Florence song. Everyone seems to have their own interpretation of the lyrics and I absolutely love that!
-
Such powerful lyrics about the space in between the end of a relationship and the beginning of rediscovering yourself. The moment where you meet new people, wake up on someone else's bed and starts exploring life alone, without a partner.
-
Whenever I feel blue and can't find music that fit the situation. Florence always be the one
-
i really wish this song was on streaming services, gotta be one of my favorite songs by florence. the harmonies in the background that start at 1:42 are so addicting, i love how they continue throughout the pre chorus.
-
Ah man, it's 2020 and I just found this addiction ... listening to it for 2 days in a row!
-
One of her best songs ever - this could have been a world wide hit
-
Pissed I’m JUST now finding this treasure
-
Τυφλωμένη από την αντηλιά Άλλαζα θέσεις σαν να μή με ένοιαζε Ήταν όμως πάνω από τις αντοχές μου Ξέρεις, ήλπιζα πως θα σε έβλεπα εκεί Κοιτάζοντας από το παράθυρο Μπορούσα να δω μες τη ψυχή του κάθε περαστικού (Είδα) Τόσες ζωές Τόσα ζευγάρια μάτια Ένα αγνό συναίσθημα Είμαι αόρατη και μαγική Έστω και για μια μόνο στιγμή Ένα αγνό συναίσθημα Που φοβάμαι να ελέγξω Απλώνοντας τα χέρια μου Το αφήνω να με παρηγορήσει Τα κορμιά μας κινούνται στο σκοτάδι Μου αφαιρεί κάθε πόνο Και τότε νιώθω ερωτευμένη Με όλους όσους βλέπω Συνεχίζω να κινούμαι μέσα στα διαστήματα όπου κάποτε βρισκόσουν Και η ψευδαίσθηση αρχίζει να φθίνει Αφήνοντας τους πάντες να στέκονται και να χαζεύουν Γιατί πλέον δεν έχω ίχνος φόβου Το ήξερα πως αυτό θα κατέληγε σε δάκρυα Κοιτάζοντας από το παράθυρο Μπορούσα να δω μες τη ψυχή του κάθε περαστικού (Είδα) Τόσες ζωές Τόσα ζευγάρια μάτια Ένα αγνό συναίσθημα Είμαι αόρατη και μαγική Έστω και για μια μόνο στιγμή Ένα αγνό συναίσθημα Φοβάμαι να το ελέγξω Απλώνοντας τα χέρια μου Το αφήνω να με παρηγορήσει Τα κορμιά μας κινούνται στο σκοτάδι Μου αφαιρεί κάθε πόνο Και τότε νιώθω ερωτευμένη Με όλους όσους βλέπω Συνεχίζω να κινούμαι μέσα στα διαστήματα όπου κάποτε βρισκόσουν Εκείνοι οι ξένοι με ξεπερνούν Είμαι χαμένη; Με βρίσκουν Έχω φύγει; Βρίσκονται εκεί μαζί μου Όμως δεν έχει τελειώσει Τα διαστήματα στο ενδιάμεσο Σε κρατούν μακριά μου Το κενό; Σημαίνει πως δεν έχει τελειώσει Απλώνοντας τα χέρια μου Το αφήνω να με παρηγορήσει Τα κορμιά μας κινούνται στο σκοτάδι Μου αφαιρεί κάθε πόνο Και τότε νιώθω ερωτευμένη Με όλους όσους βλέπω Συνεχίζω να κινούμαι μέσα στα διαστήματα όπου κάποτε βρισκόσουν
-
This song is so hidden that I couldn't find it which is why I'm so in love with songs that are magically glamoured and only found by those who search with hearts open and eyes closed, this song I vibe with on such a high spiritual level that it makes me cry but in a good way because it talks about finding yourself and accepting yourself and loving yourself because God knows that relationships aren't always fairytales so why not write your own happily ever after
-
One of the best songs in the whole album. It should never have been just a bonus.
-
Lyrics appears too late P. S. It's only for me Blinded by the glare I was moving like I didn't care But it was more than I could bear You know I hoped I'd see you there Staring out the window I could see into the soul of every passer by So many lives So many pairs of eyes A pure feeling I'm invisible and magical If only for a moment A pure feeling I'm scared to control it Stretching out my arms I let it comfort me Our bodies moving in the dark It takes the pain from me And then I am in love With everyone I see I keep on moving in the spaces where you used to be And the illusion start to tear Let everybody stand and stare 'Cause now I have no fear I knew that this would end in tears Staring out the window I could see into the soul of every passer by So many lives So many pairs of eyes A pure feeling I'm invisible and magical If only for a moment A pure feeling I'm scared to control it Stretching out my arms I let it comfort me Our bodies moving in the dark It takes the pain from me And then I am in love With everyone I see I keep on moving in the spaces where you used to be Those strangers carry me I'm lost; they're finding me I'm gone; they're there with me But it's not over The spaces in between They keep you far from me The emptiness; it means it's not over Stretching out my arms I let it comfort me Our bodies moving in the dark It takes the pain from me And then I am in love With everyone I see I keep on moving in the spaces where you used to be Stretching out my arms I let it comfort me Our bodies moving in the dark It takes the pain from me And then I am in love With everyone I see I keep on moving in the spaces where you used to be
-
Ποσό συχνά ένα τραγούδι μπορεί να στέλνει ηλεκτρικό ρεύμα σε μυαλό και σώμα... Στίχοι και μουσική που προκαλούν ψυχική υπέρβαση.
-
Empathy, it's a curse and a gift ❤ just remember to love yourself too, because it's easy to get immersed in someone else, and its not always healthy
-
I just discovered this masterpiece and now I'm hooked. It's been on repeat ever since...help me i can't stop!!!!
-
Can i just put this on repeat for the rest of my entire life please?
-
So... You're telling me that Florence and the machine have never won a Grammy??
-
Shame on you Spotify havent this treasure ☹️
-
I have listened to almost every song of hers, but I gotta say this is the best of all. I have been listening to it for months and still cannot get over it. Just WOW.