Herping στο Σέιχ Σου Απρίλιος 2023 - νεαρός έφιος, νεαρά σπιτόφιδα, άποδες σαύρες, χελώνες κι άλλα
3,412
Published 2023-05-13
Herping στο Σέιχ Σου, το περιαστικό δάσος της Θεσσαλονίκης, Απρίλιος 2023. Η πρώτη εξόρμηση έγινε στις 20 Απριλίου με μια ομάδα από εμένα, το Βασίλη και το Γιάννη. Ξεκινήσαμε με τρία κονάκια (Anguis fragilis) κάτω από μια πέτρα, ένα νεαρό αρσενικό, ένα αρσενικό κι ένα θηλυκό με κομμένη ουρά. Μετά το ρέμα, βρήκαμε μια θηλυκή κοινή χελώνα (Testudo hermanni). Στα λιμνία του χωματόδρομου υπήρχαν πολλές μπομπίνες (Bombina variegata). Συνεχίσαμε με ένα αρσενικό T. hermanni με βλάβες από φωτιά, κι αργότερα ένα θηλυκό που έτρωγε βλάστηση. Μετά από λίγο, βρήκαμε έναν νεαρό έφιο (Dolichophis caspius) περίπου 27 εκ. Συνεχίσαμε με ένα αρσενικό T. hermanni, και μετά ένα ζευγάρι σε ερωτοτροπία σε κάποια απόσταση. Μετά βρήκαμε δύο νεαρά σπιτόφιδα (Zamenis situla) κάτω από πέτρα, γύρω στα 20 και 25 εκ. Σύντομα μετά μια νεαρή πρασινόσαυρα (Lacerta viridis) σε έκδυση. Μετά δύο φιδόσαυρες (Pseudopus apodus), αρσενικό και θηλυκό, κι αμέσως μετά μια αρσενική L. viridis. Στο ρυάκι, βρήκαμε νεαρή αρσενική L. viridis και ένα αρσενικό A. fragilis με αναγεννημένη ουρά. Στην επιστροφή, βρήκαμε ένα αρσενικό κι ένα θηλυκό T. hermanni και λίγες ακόμα B. Variegata. Η δεύτερη εξόρμηση έγινε στις 23 του μηνός με εμένα και το Σπύρο. Ξεκινήσαμε με ένα αρσενικό κι ένα θηλυκό T. hermanni, που ήταν λασπωμένα από τη βροχή. Στα λιμνία είχε πολλές B. variegata, ανάμεσά τους κι ένα ζευγάρι σε εναγκαλισμό. Μετά ακούγονται να κοάζουν. Μια κουτσουπιά (Cercis siliquastrum) ήταν σε ανθοφορία με πολλές μέλισσες. Μετά ξαναβρήκαμε μια θηλυκή T. Hermanni από την προηγούμενη φορά. Μετά μία ακόμα αρσενική T. hermanni. Στο ρέμα, έπιασα μια ακόμα αρσενική T. Hermanni με παλιό τραύμα στην ουρά. Τα ασπόνδυλα περιελάμβαναν το σαλιγκάρι Pomatias elegans, τις χιλιοποδαρούσες Pachyiulus flavipes και Acanthopetalum carinatum, νύμφη της μάντιδας Empusa fasciata, σαρανταποδαρούσα (Scolopendra cingulata), κηλιδωτό γυμνοσάλιαγκα (Limax conemenosi) κι άλλα. Συνεχίσαμε στο Ασβεστοχώρι με ένα σκουληκόφιδο (Xerotyphlops vermicularis) κάτω από πέτρα. Μετά ο ήχος των πρασινόφρυνων (Bufotes viridis) μπορούσε να ακουστεί. Μετά από κάποια πεζοπορία, φτάσαμε στα παλιά λατομεία, όπου είχαν σχηματιστεί λιμνία και υπήρχαν πολλοί γυρίνοι του είδους μέσα τους. Σύντομα έπιασα δύο αρσενικούς B. viridis, έναν με κανονική εμφάνιση κι έναν μεγαλύτερο και έντονο πράσινο. Πέρα από κάποιες πατημένες T. hermanni και έναν P. apodus, δε βρέθηκαν άλλα ζωντανά ζώα στο δρόμο. Τη νύχτα, ξαναβρήκαμε το θηλυκό A. fragilis με την κομμένη ουρά στο ίδιο σημείο.
All Comments (6)
-
Ωραιος!
-
Μένω σέ αγροτική περιοχή καί βλέπω χελώνες, κάτι πράσινες σαύρες καί ένα μεγάλο βάτραχο μιά φορά. Μιά φορά ένα γυαλιστερό μέ σκληρό κέλυφος όπως αυτό πού δείχνεις, δέν ήξερα ότι είναι σαύρα . Πολύ χρήσιμα όλα αυτά πού μάς περιγράφεις γιά νά αντιμετωπίζουμε όλα τά όντα μέ σεβασμό γιατί τό καθένα έχει τή χρησιμότητά του .
-
Στέφανε υπέροχο το βίντεάκι σου. Εντελώς τυχαία σε ακολούθησα πριν από κανά χρόνο. Κάνεις έργο, αλήθεια λέω. Πρίν από κάμποσα χρόνια υπήρξα η αιτία να θανατωθεί μια πράσινη απόδαρη σαύρα (απλώς την είδα...). Βλέπεις δεν γνωρίζουμε και πρέπει να μάθουμε κι εσύ το κάνεις με τον καλύτερο τρόπο. Όλοι βλέπουν όλα τα φίδια σαν οχιές αλλά σίγουρα δεν είναι έτσι...
-
Και μια ακομα ερωτηση το νυχι της ουρας στις χελωνες εξυπηρετει σε κατι? συγχαρητήρια για τις απειρες γνωσεις σου
-
Στεφανε τα φιδια που βρισκεις στη φυση μπορουν να ζησουν σε αιχμαλωσία?